The Original A2 Turkey Trot 10K

10K Age Group

November 19, 2016


Results By Race Timing Services www.racetimeservices.com


Men: Top Finishers 7- 8 9-10 15-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69
Women: Top Finishers 13-14 15-16 17-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74

Top

Male Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jeff Girbach Okemos MI 1540 25 3 1 35:38 5:45/M
Top

Female Open Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Laura Portis Kalamazoo MI 1041 29 2 3 37:43 6:05/M
Top

Male Masters Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Walter Kotelniski Saint Clair Shores MI 1065 45 2 8 40:56 6:36/M
Top

Female Masters Winners

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Erin Larusso Ypsilanti MI 1075 46 2 9 41:33 6:42/M
Top

Male 7 to 8

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Oliver Spaly Ann Arbor MI 1051 8 2 129 1:00:48 9:48/M
Top

Male 9 to 10

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Bryce Hotaling Chelsea MI 1403 10 3 207 1:21:38 13:10/M
Top

Female 13 to 14

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Maggie Schmidt Ann Arbor MI 1049 14 2 125 1:00:30 9:45/M
Top

Male 15 to 16

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Matthew Lewis Woodhaven MI 1553 15 3 17 43:42 7:03/M
2 Noah Fisher Palmyra MI 1029 15 2 179 1:08:53 11:07/M
Top

Female 15 to 16

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Marina Abner Howell MI 1526 15 3 86 55:44 8:59/M
2 Olivia Peterson Brighton MI 1548 15 3 182 1:10:12 11:19/M
Top

Male 17 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Connor Meehan Ann Arbor MI 1484 17 3 4 38:10 6:09/M
2 Dominic Bertoia Ann Arbor MI 1023 17 2 25 45:38 7:22/M
Top

Female 17 to 19

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Callie Jones Mason MI 1505 17 3 26 46:05 7:26/M
2 Molly Rhodes Ypsilanti MI 1079 19 2 64 52:55 8:32/M
3 Natalie Bullock Ann Arbor MI 1422 17 3 130 1:00:49 9:49/M
4 Emily Caldwell Ann Arbor MI 1451 19 3 163 1:05:23 10:33/M
Top

Male 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mark Kennedy Ypsilanti MI 1435 23 3 109 59:19 9:34/M
Top

Female 20 to 24

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Rebekah Stein Ann Arbor MI 1076 24 2 32 47:56 7:44/M
2 Allison Gray Whitmore Lake MI 1071 24 2 45 50:00 8:04/M
3 Emily Hoylman Ann Arbor MI 1411 24 3 113 59:35 9:37/M
4 Megan Milito Grand Rapids MI 1028 24 2 146 1:02:24 10:04/M
5 Emily Zacek Ann Arbor MI 1012 24 2 155 1:03:57 10:19/M
6 Sylvia Cunningham Britton MI 1440 24 3 157 1:04:41 10:26/M
7 Lexie Hudspeth East Lansing MI 1083 21 2 214 1:27:55 14:11/M
Top

Male 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Frank Janssen Ann Arbor MI 1035 28 2 2 36:19 5:51/M
2 Benito Aquino Ypsilanti MI 1436 28 3 5 38:35 6:13/M
3 Caleb Kline Ann Arbor MI 1019 26 2 6 39:48 6:25/M
4 Michael Walker Allen Park MI 1449 27 3 33 47:57 7:44/M
5 Gabe Clair 1089 27 2 55 51:12 8:15/M
6 Kevin Fielder Ann Arbor MI 1015 28 2 65 53:07 8:34/M
7 Ethan Kennedy Ypsilanti MI 1472 25 3 112 59:26 9:35/M
8 Wade Harris Ann Arbor MI 1493 26 3 153 1:03:20 10:13/M
Top

Female 25 to 29

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Katharine Brieger Ann Arbor MI 1542 27 3 14 43:15 6:59/M
2 Krysten Eldridge Royal Oak MI 1046 29 2 37 48:13 7:47/M
3 Adaline Bohr Whitmore Lake MI 1412 29 3 38 48:16 7:47/M
4 Eleanor Stewart Ann Arbor MI 1414 26 3 46 50:04 8:05/M
5 Brittany Dempsey 1088 27 2 58 52:07 8:24/M
6 Kayla Fielder Ann Arbor MI 1014 27 2 66 53:08 8:34/M
7 Heather Rhodes Ann Arbor MI 1504 27 3 78 54:54 8:51/M
8 Nichole Lefevre Haslett MI 1039 28 2 81 55:15 8:55/M
9 Michelle Lefevre Haslett MI 1009 25 2 82 55:16 8:55/M
10 Paige Housner Grass Lake MI 1406 25 3 84 55:23 8:56/M
11 Emma Davis Ann Arbor MI 1410 25 3 114 59:36 9:37/M
12 Jennifer Klein Ann Arbor MI 1053 28 2 115 59:46 9:38/M
13 Pascale Dargis Chicago IL 1545 28 3 123 1:00:16 9:43/M
14 Elizabeth Van Oeveren Ann Arbor MI 1038 28 2 128 1:00:40 9:47/M
15 Marlena Duda Ann Arbor MI 1077 25 2 145 1:02:23 10:04/M
16 Elizabeth Banda Ypsilanti MI 1441 29 3 148 1:02:27 10:04/M
17 Erin Harris Ann Arbor MI 1492 26 3 152 1:03:19 10:13/M
18 Rachel Upshur Ortonville MI 1073 27 2 160 1:05:00 10:29/M
19 Jenna Martens Ypsilanti MI 1426 26 3 190 1:11:35 11:33/M
20 Hannah Brady Ypsilanti MI 1040 27 3 191 1:11:55 11:36/M
21 Ana Buitron Lansing MI 1407 27 3 192 1:12:43 11:44/M
22 Hannah Cooley Ann Arbor MI 1521 27 3 193 1:12:51 11:45/M
23 Rebecca Kennedy Ypsilanti MI 1050 27 2 201 1:17:08 12:26/M
24 Megan Carnaghi Lansing MI 1423 29 3 210 1:26:57 14:01/M
Top

Male 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Andrew Porinsky Dexter MI 1080 31 2 7 40:18 6:30/M
2 Chris Davis Chelsea MI 1442 30 3 20 44:53 7:14/M
3 Cy Young Spring Arbor MI 1400 31 3 36 48:12 7:46/M
4 Scott Bolon Brighton MI 1539 34 3 57 51:49 8:21/M
5 Shaun Bruno Corunna MI 1528 31 3 117 1:00:00 9:41/M
6 James Reynolds Saline MI 1031 34 2 135 1:01:02 9:51/M
7 Tim Muth Ypsilanti MI 1491 31 3 154 1:03:53 10:18/M
Top

Female 30 to 34

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Tamara Stevenson Ann Arbor MI 1459 31 3 15 43:17 6:59/M
2 Amy Pistone Ann Arbor MI 1543 30 3 16 43:28 7:01/M
3 Sasha Zhou Ann Arbor MI 1531 30 3 67 53:27 8:37/M
4 Maureen Braziunas Northville MI 1082 34 2 70 53:58 8:42/M
5 Gail Applin Monroe MI 1024 34 2 76 54:51 8:51/M
6 Cheryl Engfehr Haslett MI 1465 34 3 96 57:09 9:13/M
7 Ashley Bruno Corunna MI 1529 31 3 99 57:28 9:16/M
8 Kate Caulfield Clinton Township MI 1054 30 2 120 1:00:06 9:42/M
9 Salimeh Yasaei Sekeh Ann Arbor MI 1081 34 2 122 1:00:14 9:43/M
10 Jennifer Reynolds Saline MI 1032 34 2 136 1:01:04 9:51/M
11 Carrie Deierlein Ann Arbor MI 1018 34 2 143 1:02:14 10:02/M
12 Amy Inman Grand Rapids MI 1027 30 2 147 1:02:25 10:04/M
13 Toni Reese New Hudson MI 405 34 3 161 1:05:16 10:32/M
14 Maryann Shango Ann Arbor MI 1085 31 2 170 1:06:45 10:46/M
15 Erin Cobain Ann Arbor MI 1530 34 3 171 1:06:45 10:46/M
16 Cheri Gheldof Brighton MI 1522 34 3 189 1:11:22 11:31/M
17 Angela Knapp Brighton MI 1010 34 2 204 1:20:56 13:03/M
18 Amy Bowdich Farmington MI 1011 30 2 205 1:20:57 13:03/M
19 Erin Bembeneck Chelsea MI 1007 34 2 224 1:51:22 17:58/M
Top

Male 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mark Witte Monroe MI 1409 36 3 12 42:48 6:54/M
2 Benjamin Miller Saint Paul MN 1001 39 2 29 47:21 7:38/M
3 Christopher Marr Dexter MI 1424 38 3 30 47:39 7:41/M
4 Geoff Spencer Troy MI 1020 39 2 41 48:42 7:51/M
5 Samuel Hanes Ann Arbor MI 1055 37 2 48 50:22 8:07/M
6 Kenn Oldham Ann Arbor MI 1534 38 3 56 51:22 8:17/M
7 Eddie Floyd II Farmington MI 1488 37 3 77 54:53 8:51/M
8 Jason Bennett Ann Arbor MI 1554 36 3 93 56:34 9:07/M
9 William Metz Lansing MI 1496 39 3 216 1:30:37 14:37/M
10 Tim Schmitt Lansing MI 1502 38 3 221 1:44:01 16:47/M
Top

Female 35 to 39

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Amy Anikewich Saint Clair Shores MI 1064 39 2 31 47:45 7:42/M
2 Sara Trattles Colon MI 1463 37 3 91 56:19 9:05/M
3 Anne Tessier Okemos MI 1432 37 3 104 58:19 9:24/M
4 Jen Jarchow Ann Arbor MI 1025 35 2 118 1:00:05 9:41/M
5 Michal Russo Ann Arbor MA 1052 38 2 131 1:00:49 9:49/M
6 Kendra Vance Parma MI 1021 35 2 132 1:00:52 9:49/M
7 Rebecca Smith Brighton MI 1461 35 3 197 1:13:40 11:53/M
8 Josanna Sutka Lansing MI 1421 39 3 211 1:26:58 14:02/M
9 Barb Byrum Onondaga MI 1501 39 3 212 1:27:04 14:03/M
10 Jamie Tomasello Ann Arbor MI 1527 37 3 217 1:31:33 14:46/M
11 Brooke Parrish Ann Arborn MI 1013 38 2 223 1:51:21 17:58/M
Top

Male 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Ryan Coy Livonia MI 1485 41 3 18 43:55 7:05/M
2 Charles Eveler Ann Arbor MI 1078 40 2 22 45:09 7:17/M
3 Jeremy Christiansen Williamston MI 1508 41 3 23 45:14 7:18/M
4 Russell Gerrard Canton MI 1431 40 3 28 47:00 7:35/M
5 James Ritter Ypsilanti MI 1034 42 2 39 48:20 7:48/M
6 Adrian Forbes Grass Lake MI 1413 42 3 42 49:25 7:58/M
7 Chris MacHniak Dexter MI 1084 41 2 44 49:56 8:03/M
8 Andrew Kamin Northville MI 1462 41 3 54 51:11 8:15/M
9 Tim Davis Lansing MI 1498 40 3 68 53:28 8:37/M
10 Larry Davenport Whitmore Lakeke MI 1490 43 3 71 54:18 8:45/M
11 Christopher Binkley Ann Arbor MI 1026 40 2 73 54:41 8:49/M
12 Michael Mast Howell MI 1500 44 3 97 57:17 9:14/M
13 Patrick Meehan Ann Arbor MI 1483 44 3 101 57:48 9:19/M
14 David Howard Whitmore Lake MI 1458 44 3 102 58:09 9:23/M
15 Vaughn Johnson Commerce Township MI 1405 43 3 103 58:11 9:23/M
16 Jason Ruge West Bloomfield MI 1473 44 3 134 1:00:56 9:50/M
17 Patrick Colvia Pinckney MI 1499 43 3 138 1:01:07 9:51/M
18 Dave Moore Monroe MI 1506 44 3 142 1:02:14 10:02/M
19 Michael Cummings Swartz Creek MI 1541 44 3 166 1:06:12 10:41/M
20 Christopher Kerr Ann Arbor MI 1535 44 3 194 1:13:19 11:50/M
Top

Female 40 to 44

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Debbie Winchell Homer MI 1455 42 3 21 44:58 7:15/M
2 Alisa Stager Milan MI 1533 42 3 74 54:49 8:50/M
3 Amy Lawson Ann Arbor MI 1476 43 3 90 56:08 9:03/M
4 Maria Bastida Chelsea MI 1481 41 3 94 56:40 9:08/M
5 Melissa Francis Ann Arbor MI 1008 40 2 106 58:46 9:29/M
6 Jennifer Leicht Ann Arbor MI 1433 41 3 119 1:00:05 9:41/M
7 Jennifer Bridges Romulus MI 1466 44 3 133 1:00:55 9:50/M
8 Holly Avery Twin Lake MI 1043 42 3 167 1:06:34 10:44/M
9 Dawn Applegate Dexter MI 1516 44 3 173 1:07:06 10:49/M
10 Sharry Bronson Madison Heights MI 1408 43 3 184 1:10:34 11:23/M
11 Donna Campbell Ann Arbor MI 1536 44 3 195 1:13:19 11:50/M
12 Michelle Monroe Dexter MI 1524 43 3 200 1:16:34 12:21/M
Top

Male 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 John Spieth Ann Arbor MI 1030 46 2 11 42:40 6:53/M
2 Scott Shaw Haslett MI 1532 45 3 27 46:42 7:32/M
3 Alan MacKey South Lyon MI 1430 49 3 47 50:05 8:05/M
4 Jean-Luc Blancou Paris 1494 45 3 51 51:03 8:14/M
5 Kyle Pullen Ann Arbor MI 1425 45 3 59 52:07 8:24/M
6 Andy Kostka Fenton MI 1507 48 3 69 53:37 8:39/M
7 Chris Pugh Pinckney MI 1428 46 3 75 54:51 8:51/M
8 Miguel Gonzalez Ann Arbor MI 1519 45 3 80 55:10 8:54/M
9 Ron Abner Howell MI 1525 45 3 89 56:06 9:03/M
10 Paul Mazurek Saline MI 1058 47 2 98 57:25 9:16/M
11 John Tesmer Ann Arbor MI 1069 48 2 100 57:40 9:18/M
12 Kent Felgner 1555 47 3 137 1:01:04 9:51/M
13 Edward Reid Jackson MI 1437 45 3 168 1:06:38 10:45/M
14 Rodger Park Ann Arbor MI 1036 48 2 186 1:10:48 11:25/M
Top

Female 45 to 49

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jackie Dompierre Brighton MI 1510 45 3 63 52:42 8:30/M
2 Josephine Weeden Saline MI 1479 48 3 72 54:36 8:48/M
3 Catherine Juon Saline MI 1475 46 3 79 55:04 8:53/M
4 Michele Brown Saline MI 1509 47 3 92 56:20 9:05/M
5 Meaghan Bourland Manchester MI 1478 45 3 105 58:36 9:27/M
6 Kellie Felgner 1556 47 3 140 1:01:41 9:57/M
7 Karen Caldwell Ann Arbor MI 1401 46 3 162 1:05:22 10:33/M
8 Anne Dodt Gibraltar MI 1420 45 3 165 1:06:05 10:40/M
9 Danielle Lavaque-Manty Ann Arbor MI 1047 48 2 185 1:10:48 11:25/M
10 Melissa Peterson Brighton MI 1547 46 3 198 1:14:41 12:03/M
11 Karla Reid Jackson MI 1438 46 3 208 1:22:28 13:18/M
12 Christine Utter Royal Oak MI 1416 45 3 218 1:37:49 15:47/M
Top

Male 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Jeff Rothstein 1558 54 3 10 41:47 6:44/M
2 Mika Lavaque-Manty Ann Arbor MI 1467 50 3 19 44:33 7:11/M
3 Paul Burant Brighton MI 1447 54 3 35 48:10 7:46/M
4 Jon Skelly Ann Arbor MI 1453 51 3 40 48:21 7:48/M
5 Juan Javier Pescador Ann Arbor MI 1044 54 2 43 49:50 8:02/M
6 David Rogers Belle River ON 1538 51 3 49 50:31 8:09/M
7 Ron Feldeisen Ann Arbor MI 1418 51 3 52 51:03 8:14/M
8 Jeffrey Proctor Manchester MI 1450 54 3 61 52:38 8:29/M
9 Michael Cicotte Westland MI 1417 52 3 85 55:37 8:58/M
10 Niall Holloway Ann Arbor MI 1503 50 3 87 55:50 9:00/M
11 Tom Gietzen Rochester MI 1045 52 2 88 56:06 9:03/M
12 Gary Armstrong Marysville MI 1446 50 3 127 1:00:39 9:47/M
13 Grant Dieterle Davison MI 1487 51 3 156 1:03:58 10:19/M
14 Jun Zhao Ann Arbor MI 1070 53 2 177 1:08:08 10:59/M
15 Matt Peterson Brighton MI 1549 53 3 181 1:10:12 11:19/M
Top

Female 50 to 54

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Lisa Venziano 1557 52 3 13 43:00 6:56/M
2 Monica Waidley Dexter MI 1550 50 3 50 50:43 8:11/M
3 Ann Jamieson Jackson MI 1452 54 3 62 52:40 8:30/M
4 Jill Dieterle Ypsilanti MI 1074 52 2 107 59:00 9:31/M
5 Karin Batchelor Hillsdale MI 1469 54 3 108 59:04 9:32/M
6 Dawn Staats Jackson MI 1457 51 3 111 59:25 9:35/M
7 Genevieve Dargis Ann Arbor MI 1546 53 3 124 1:00:16 9:43/M
8 Susan Young-Schmidt Ann Arbor MI 1048 50 2 126 1:00:30 9:45/M
9 Lisa Mrozek Saline MI 1086 54 2 149 1:02:44 10:07/M
10 Judith (judy) Jones Corunna ON 1468 52 3 150 1:02:52 10:08/M
11 Heidi Glaubitz Gregory MI 1060 51 2 151 1:03:04 10:10/M
12 Jean Fisher Palmyra MI 1439 51 3 158 1:04:41 10:26/M
13 Suzanne Jones Howell MI 1016 54 2 159 1:04:41 10:26/M
14 Lori Lobbestael Manchester MI 1445 50 3 175 1:07:47 10:56/M
15 Rhoda Miel Ann Arbor MI 1456 54 3 178 1:08:23 11:02/M
16 Terri Park Ann Arbor MI 1037 51 2 187 1:10:56 11:26/M
17 Karan Balmer Ann Arbor MI 1544 51 3 202 1:18:09 12:36/M
18 Ana Hotaling Chelsea MI 1402 51 3 206 1:21:37 13:10/M
Top

Male 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Craig Delisle Shrewsbury MA 1434 55 3 24 45:33 7:21/M
2 Michael Porter Whitmore Lake MI 1059 56 2 34 48:00 7:45/M
3 Dwight Fairchild Ann Arbor MI 1520 57 3 53 51:05 8:14/M
4 Edward Howell Davison MI 1511 58 3 83 55:21 8:56/M
5 Lawrence Gordon Ann Arbor MI 1033 57 2 110 59:20 9:34/M
6 James Delhey Dexter MI 1495 58 3 139 1:01:35 9:56/M
7 Nejat Karabakal Ann Arbor MI 1477 55 3 144 1:02:20 10:03/M
8 Kevin Laetsch Grass Lake MI 1518 59 3 169 1:06:39 10:45/M
9 Doug Marrin Dexter MI 1056 57 2 188 1:11:00 11:27/M
Top

Female 55 to 59

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Dina Shtull Ann Arbor MI 1042 59 2 116 59:51 9:39/M
2 Katrina Fitzpatrick Gregory MI 1419 58 3 121 1:00:09 9:42/M
3 Cheryl Strange-Laetsch Grass Lake MI 1517 57 3 164 1:05:58 10:38/M
4 Dina McMullin Milford MI 1471 56 3 172 1:06:55 10:48/M
5 Rose Lerner Northville MI 1429 57 3 176 1:07:56 10:57/M
6 Carmel O'Shannessy Ann Arbor MI 1404 56 3 180 1:09:43 11:15/M
7 Pat Meeks Pinckney MI 1551 59 3 199 1:14:41 12:03/M
8 Julie Eibach Ann Arbor MI 1443 56 3 209 1:26:38 13:58/M
9 Janice Smith Milan MI 1444 56 3 213 1:27:35 14:08/M
Top

Male 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Leonard Constantine New Baltimore MI 1489 63 3 141 1:01:51 9:59/M
2 Richard Palacios Ann Arbor MI 1460 62 3 196 1:13:39 11:53/M
Top

Female 60 to 64

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Nancy Munson Dexter MI 1427 63 3 60 52:38 8:29/M
2 Carol Ewasuik Sarnia ON 1474 64 3 174 1:07:37 10:54/M
3 Linda Baker Hudson MI 1448 64 3 215 1:28:29 14:16/M
Top

Male 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Mitchell Garner Ann Arbor MI 1552 66 3 95 56:54 9:11/M
2 Frank Maston Portage MI 1537 65 3 219 1:39:42 16:05/M
Top

Female 65 to 69

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Maggy Zidar Pontiac MI 1480 66 3 183 1:10:28 11:22/M
2 Lynn Justusson Royal Oak MI 1415 69 3 222 1:49:14 17:37/M
Top

Female 70 to 74

Place Name City Bib No Age Div Overall Total Time Pace
1 Adele Sowinski Ann Arbor MI 1087 70 2 203 1:20:53 13:03/M
2 Doris Chelune Saline MI 1482 72 3 220 1:42:12 16:29/M