Swim to the Moon

August 20, 2017


Results Provided by Race Timing Services http;//www.racetimeservices.com

Detail Team Results

10K Swim

10K Teams

Team - Indy Aquatic Masters

Finish Position - 1

Team Score (times): 12:52:32

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 6 Stephen Rouch Indianapolis IN M 6 6 2:23:51 2:23:51
2 15 Britta English Indianapolis IN F 10 16 2:28:30 4:52:21
3 17 Melissa Kerker Indianapolis IN F 17 33 2:34:38 7:27:00
4 35 Lisa Zedonis Fishersfishers IN F 20 53 2:40:35 10:07:36
5 27 Mark Spratt Indianapolis IN M 23 76 2:44:55 12:52:32
6 56 Tracy Knight Indianapolis IN F 43 119 2:52:38 15:45:10
7 118 Jon Shope Zionsville IN M 52 171 3:01:00 18:46:11
8 87 Thierry Wilbrandt Indianapolis IN M 63 234 3:06:44 21:52:56
9 37 Bob Dickson Indianapolis IN M 88 322 3:17:54 25:10:50

Team - NASTI

Finish Position - 2

Team Score (times): 14:47:55

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 26 Christopher Sikich Noblesville IN M 18 18 2:36:14 2:36:14
2 84 Stephanie Wang Indianapolis IN F 27 45 2:46:21 5:22:35
3 29 Debbie Pfledderer Noblesville IN F 32 77 2:48:42 8:11:17
4 47 Andrew Frey Fishers IN M 44 121 2:52:55 11:04:13
5 130 Craig Newkirk Noblesville IN M 123 244 3:43:42 14:47:55

Team - Ann Arbor Masters

Finish Position - 3

Team Score (times): 15:08:53

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 9 Matt West Brighton MI M 8 8 2:28:17 2:28:17
2 23 Stephen McKenna Ann Arbor MI M 12 20 2:32:58 5:01:15
3 110 Bruce Morey Ann Arbor MI M 69 89 3:08:40 8:09:55
4 25 Anthony Sanchez Hamtramck MI M 96 185 3:23:39 11:33:35
5 147 James Carl Damour Ann Arbor MI M 112 297 3:35:18 15:08:53

Team - Chicago Smelts

Finish Position - 4

Team Score (times): 16:45:45

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 115 Dan Perkey Chicago IL M 41 41 2:52:18 2:52:18
2 59 Victoria Bolf Chicago IL F 71 112 3:09:46 6:02:05
3 156 Sara Chapman Chicago IL F 92 204 3:21:40 9:23:45
4 148 Ruth Giles-Ott Chicago IL F 113 317 3:35:27 12:59:13
5 161 Amanda Hunt Naperville IL F 129 446 3:46:32 16:45:45

Detail Team Results

5K Swim

5K Teams

Team - Ann Arbor Masters

Finish Position - 1

Team Score (times): 6:42:35

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 195 Jen Wortman Ann Arbor MI F 10 10 1:12:39 1:12:39
2 216 Richard Auchus Ann Arbor MI M 31 41 1:19:24 2:32:04
3 211 Ron Perry Ann Arbor MI M 42 83 1:22:07 3:54:11
4 205 Anna Nathan Ann Arbor MI F 51 134 1:23:42 5:17:54
5 204 Mary Mueting Dexter MI F 57 191 1:24:40 6:42:35
6 381 Emily Canosa Ann Arbor MI F 61 252 1:25:13 8:07:48
7 463 Jeannette Stawski Ann Arbor MI F 70 322 1:27:17 9:35:06
8 239 Michael Mellor Ann Arbor MI M 74 396 1:27:40 11:02:47
9 297 Liz Duval Ann Arbor MI F 101 497 1:34:02 12:36:49
10 340 Laura Mike Ypsilanti MI F 124 621 1:39:05 14:15:54
11 337 Chamisa MacKenzie Ann Arbor MI F 147 768 1:44:17 16:00:12
12 359 Sue Hadden Ann Arbor MI F 170 938 1:50:27 17:50:40
13 430 Rhoda Miel Ann Arbor MI F 251 1189 2:16:41 20:07:21

Team - MAC (Milford Athletic Club)

Finish Position - 2

Team Score (times): 7:40:55

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 191 Mike Schuldinger Waterford MI M 6 6 1:09:41 1:09:41
2 245 Maria Veen Howell MI F 64 70 1:26:22 2:36:03
3 284 Ron Vandekerckhove White Lake MI M 128 198 1:40:08 4:16:11
4 299 Joannie Eastridge South Lyon MI F 135 333 1:41:39 5:57:50
5 306 Stephanie Morris Clarkston MI F 143 476 1:43:04 7:40:55
6 342 Marilyn Reichenbach Brighton MI F 216 692 2:01:26 9:42:22
7 446 Cathy Peck Fenton MI F 227 919 2:07:24 11:49:46
8 335 Gordon Frenette Bloomfield Hills MI M 228 1147 2:08:34 13:58:20
9 355 Jim Deren White Lake MI M 231 1378 2:09:18 16:07:39
10 409 Susan Haapaniemi Farmington MI F 242 1620 2:13:38 18:21:18
11 357 Brad Eastridge South Lyon MI M 246 1866 2:15:07 20:36:25
12 406 Kitty Vandenbrulle Brighton MI F 249 2115 2:16:20 22:52:45
13 450 Ann Ward Commerce Twp. MI F 260 2375 2:24:13 25:16:59

Team - Detroit Swims

Finish Position - 3

Team Score (times): 8:23:26

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 217 Barbara Belfore Grosse Pointe MI F 81 81 1:28:51 1:28:51
2 310 Bruce Wyman Grosse Pointe Park MI M 109 190 1:35:30 3:04:22
3 274 Jessie Schenk Grosse Pointe MI F 119 309 1:38:18 4:42:40
4 303 Bruce Hubbell Grosse Pointe MI M 163 472 1:48:19 6:31:00
5 290 John Flynn Grosse Pointe MI M 182 654 1:52:26 8:23:26

Team - Competitor Multisport

Finish Position - 4

Team Score (times): 10:54:07

Team Pos Bib No Name City/State Gend O'all Place Cum Place Time Cum. Time
1 432 Kimberly Ayars Columbus OH F 210 210 1:59:05 1:59:05
2 435 Andria Doyle Van Buren OH F 234 444 2:10:43 4:09:49
3 448 Tricia Stafford Dublin OH F 237 681 2:12:18 6:22:08
4 444 Carolyn McHendry Loveland OH F 239 920 2:12:24 8:34:32
5 453 Ken Demarco Rawson OH M 255 1175 2:19:34 10:54:07